piątek, 20 marca 2015

Projekt Modern Spearhead - podstawki

Psborsuk ostatnio spytał o kwestię podstawkowania oddziałów w MSH,  więc odpowiadam.Według podręcznika MSH dla skali 6mm wskazane są kwadratowe podstawki o boku 1,25 cala, czyli 32mm.

Ale, w projekcie zamierzamy wykorzystywać figurki Oddziału Ósmego w skali 3mm, czyli takie duże podstawki nie są nam potrzebne. Rozglądając się po internetach i blogach ludzi, którzy używają maleństw z OÓ, widziałem że stosowane są rózne rozmiary. Marcin z OÓ stosuje np 30x20mm umieszczając 2 pojazdy na podstawce. History PhD od Very Tiny Wars 40x30 mm i też ze 2 pojazdy. Bish od Tiny Tanks używa różnych rozmiarów i różnej ilości pojazdów (być może to wymagania systemu A Fistful of TOWs), a jbar11 od NanoTanks 30x30 też z dwoma pojazdami. Chłopaki z Forum Polskiego Wargamingu, podstawkują po 1 pojeździe na 20x20mm. Czyli generalnie jednej zasady nie ma.

IMHO byłoby fajnie, żeby podstawki były kompatybilne także z systemem CWC, a tam np. HQ nie walczy i wymaga okrągłej podstawki dla odróżnienia. Ponieważ nie kupiłem jeszcze żadnego modelu, jestem otwarty na dyskusję i propozycje dotyczące podstawkowania oddziałów. Jest np. odpowiada budżetowa opcja jednego pojazdu na podstawce 20x20mm, choć wiem że może to wyglądać nieco mało efektownie, zwłaszcza przy tak małej skali. Więc może by jednak użyć większych? Zapraszam do dyskusji.

EDIT: Wrzuciłem też pytanie na facebookowego fanpage'a 3mm - 1/600 miniatures - https://www.facebook.com/3mmMiniatures?fref=nf 

EDIT: Ostatecznie zdecydowaliśmy się na 30x30 mm.


3 komentarze:

 1. 1-2 pojazdy na 20x20mm nie wyglądają źle, jeśli nie zostawia się pustej podstawki. Ja wolę jeden pojazd i jakieś krzaczki albo piechociarza niż większą ilość modeli, wg mnie to wygląda bardziej naturalnie. W brew pozorom kwestia ceny nie jest dla mnie w tym przypadku jakoś wielce istotna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście coraz bardziej zaczynam się skłaniać ku podstawkom 30x30. Z resztą, plan jest taki, że i tak planuję mieć 2 armie (bo i tak na drugiego gracza z armią nie mam co liczyć :P ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra zatem 30x30. I nie bój żaby. W te Twoje Yom Kippur też kiedyś pogramy.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...