poniedziałek, 4 listopada 2013

Listopad miesiącem samurajów

Na początek mała informacja. Powstało nowe forum mające na celu zebranie do kupy Polskiego Wargamingu - rozumianego dosyć szeroko (ale na szczęście bez gier Głównego Wydawcy, przynajmniej na razie). Forum możecie znaleźć pod TYM adresem.


Na tymże forum koledzy zachwycają się nad nową grą Ronin z Osprey Publishing będącą skirmishem rozgrywającym się w klimatach samurajskiej Japonii. Miast grać w nią figurkami w skali 28 mm (boooring!!) zamierzają wykorzystać w niej figurki w skali 20 mm pochodzące z popularnych zestawów Zvezdy i paru innych producentów. Przy okazji przypomniały mi się bitwy jakie niegdyś stoczyliśmy z Borsuukiem w Impetusa właśnie samurajami, średniowiecznymi Chińczykami i innymi Mongołami (TU i TU). Zaproponowałem więc Borsuukowi ponowne zajęcie się tym tematem, ale tym razem na poważniej bez jego masterwork proxy units, czyli tekturowych podstawek imitujących oddziały, tylko z figurkami. Wciągnąłem w to także drugiego PsBorsuka. 

Zamierzamy korzystać z darmowego i prostego systemu Basic Impetus (Zasady w PL). Ja i PSB zrobimy armie samurajów (na początku z XVI/XVII w.), Borsuuk robi armię Koreańczyków. Można jeszcze skombinować armię dla Chin z tego okresu i rozegrać japońską inwazję na Koreę, którą wspierało Cesarstwo Ming. A może w przyszłości cofniemy się nieco w czasie i dorobimy jeszcze Mongołów. Czas pokaże. Borsuuk zaproponowałby tych samych figurek użyć także do gier w HotT, ale wymagać to będzie kreatywnego podstawkowania więc zobaczymy. Dziś zamierzam udać się po zestawy figurek i na tej podstawie zdecydujemy czy używać rozmiarów podstawek dla skali 15 mm czy 28 mm bo figurki w 1/72 można zapodstawkować albo tak albo siak. Z tymże jedna podstawka w Impetusie sa jak 2 do 4 podstawek DBA/HotT. Dochodzi jeszcze do tego kwestia zmieszczenia figurek na podstawkach. Jak już będę miał figurki w rękach to się zdecyduje.

Japończyków oprzemy na zestawach piechoty i kawalerii Zvezdy i być może paru tych nowych blistrach Zvezdy do ich gry Samurai Battles. Borsuuk zapewne skorzysta z chińskiej kawalerii Italeri (tak wiem że to XIII wiek, no i?) i zestawu ciężkiej piechoty koreańskiej z RedBoxa. W rodzimych eshopach da się jeszcze znaleźć zestaw chińskiej piechoty Caesara, jakby się ktoś chciał przyłączyć. Mongolskiej hordy są przynajmniej dwa zestawy (Zvezda i Italeri) i można ich wykorzystać zarówno jako klasycznych Mongołów jak i np. najemną chińską kawalerię.

Przy okazji, aby wprowadzić jakiś porządek w swój wargamingowy bałagan, stwierdziłem że będę się koncentrował na jednym projekcie w danym miesiącu. Stąd w listopadzie będa na tapecie samuraje. Choć pewnie i tak z moich szumnych postanowień, wyjdzie jak zwykle lipa. :P

Wkrótcę zrobię jakiś unboxing figurek. Z paroma możecie zapoznać się na blogu Codename: Wargaming (Caesar i Zvezda).

Do następnego.

9 komentarzy:

 1. Hai, Brathac-Sama!
  W projekt należy jeszcze wciągnąć Aza-Sam, na początku będzie oponował i ogólnie się stawiał, ale da się go przymu... znaczy przekonać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jednak spróbuję zebrać armię koreańskiej dynastii Joseon. Chyba że po zestawy Red Boxa będę musiał sam jechać na Ukrainę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli planujesz wyjazd batalionem Leopardów, to ja się również piszę :D

   Usuń
 3. Ok. Zmieniłem w tekście. Może Az zechciałby zostać Cesarzem Państwa Środka? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiadali na Podchalu
   Polska bedzie do Uralu.
   Za Uralem będą Chiny,
   was nie będzie skurczysyny! :D

   Usuń
 4. Ja was mocno namawiam, żeby podstawki mogły zmieniać się w wymiary do HotT. Tam do armii można dodać smoki, ninja, mnichów shaolin, bambusowe czołgi, kładącego wrogów rodzinami Musashiego Myamoto, władającego żywiołami Mistrza Konga, generała Sun Tzu w latającej machinie, a nawet samych bogów! Zupełnie inny wymiar rozgrywki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miało być "kładącego wrogów tuzinami".

  OdpowiedzUsuń
 6. Kładzenie wrogów całymi rodzinami też pasuje. Spokojnie, rozpakujemy figsy i zobaczymy jak się je da spodstawkować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja bym był za podstawkami pod 15mm, chyba, ze uslysze dobre powody, żeby wziąć inne. Poza tym stwierdzenie "podstawka w Impetusie sa jak 2 do 4 podstawek DBA/HotT" niewiele mi mówi, potrzebowałby konkretne wymiary.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...