wtorek, 12 listopada 2013

Miesiąc samurajów - Zestawy Zvezdy

Tym razem chciałbym przedstawić Wam dwa zestawy figurek z których głównie składać się będą oddziały mojej armii samurajów do Impetusa. Są to zestawy rosyjskiej firmy Zvezda - Samurai Army - Infantry (8017) oraz Samurai Warriors - Cavalry (8025). Podaję w nazwach linki do strony Plastic Soldier Review gdzie możecie dokładniej obejrzeć zawartość pudełek. Za cenę 25,00 zł otrzymujemy 44 figurki pieszych samurajów i ashigaru oraz 6 pawęży lub 17 kawalerzystów i koni. Czyli jedna figurka kosztuje nas około 1,5 zł, co bardzo cieszy mój portfel.

Piechota

W pudełku otrzymujemy 3 identyczne ramki oraz dwie dodatkowe ramki z pojedynczymi pozami. Plastik z którego są wykonane jest dość twardy. Giętkie sa jedynie ostrza katan i broni drzewcowych, ale przynajmniej nie powinny złamać się w eksploatacji. Otrzymujemy łącznie 12 póz zarówno samurajów jak i ashigaru (z jap. lekkonodzy, czyli lżej opancerzona piechota zwykle rekrutowana z niższych warstw społecznych) wyposażonych zarówno w broń ręczną jak i dystansową. Zdażają się czasem linie podziału form, ale raczej nie powinenem stracić dużo czasu na ich obróbkę przed malowaniem.
Na każdej z trzech podstawowych ramek znajdziemy prócz dwóch pawęży i 7 sashimono (montowane na plecach zbroi drągi z sztandarami) 3 figurki łuczników w dwóch pozach - zbroja i wakizashi (krótki miecz) przy pasie wskazują że to ashigaru. Mamy także 3 figurki strzelców z teppo, ale w tym przypadku cięższa zbroja (i miejsce na sashimono) stojącego wydaje się wskazywać że mamy do czynienia z samurajem, choć też ma jedynie wakizashi przy pasie. Mamy też dwóch ashigaru wyposażonych w kombinację nagae-yari (pika) i sasaho-yari (liściowate ostrze). Te dwie figurki trzeba złożyć gdyż ręka z piką jest oddzielnie. Mamy także dwóch samurajów w biegnącej pozie dzierżących daisho (zestaw katana + wakizashi), jednego samuraja z naginatą (rodzaj glewii) oraz dwóch z yari (włócznia). Figurki samurajów mają przygotowane dziurki na doklejenie sashimono.
Pierwsza z mniejszych ramek zawiera dwóch samurajów dzierżących oburącz katany (długie miecze) ew. no-dachi (taki samurajski półtorak), choć miecz wydaje się nieco za krótki. Dodatkowo mamy figurkę dowódcy. Lista figurek na odwrocie pudełka wskazuje, iż jest to teppo taisho, czyli dowódca teppo-gumi (ashigaru z arkebuzami) i zastosuję go właśnie na podstawce ze strzelcami.
Druga ramka zawiera figurkę ashigaru ze sztandarem oraz samuraja z jumonji-yari (włócznia z trójzębnym ostrzem).

Kawaleria
W zestawie kawalerii znajdziemy także 3 identyczne ramki oraz 1 dodatkową mniejszą ramkę. Podobnie jak w zestawie piechoty plastik jest dość twardy jednak umieszczone oddzielnie bronie drzewcowe są delikatne i łatwo się odkształcają. Trochę linii podziału form do usunięcia. Tym razem mamy 7 póz jeźdzców i 5 póz koni.
Na każdej dużej ramce znajdziemy jednego łucznika, jednego samuraja z kataną, jednego z naginatą i dwóch dzierzących broń drzewcową (dwie rózne pozy). Włócznikom możemy dołożyć jeden z trzech rodzajów yari (zwykłą, jumonji-yari i coś co wygląda jak bosak (kamayari?). Standardowo 5 sashimono i 5 figurek koni (4 pozy).
Na dodatkowej ramce znajduje się dodatkowa poza łucznika, oraz samuraj z rogatym hełmem którego można użyć jako dowódcy. No i oczywiście dwa rumaki.

Podsumowanie.
Cóż mogę z tego zrobić. Dwie podstawki samurajów na pewno. Myślę że do każdej podstawki samurajów dołączę jednego łucznika, abym mógł ich używać także we wcześniejszym okresie (X-XIVw). Ashigaru z włóczniami wystarczy na 2 podstawki choć pozy sa jednakowe. Dokupię więc chyba jeszcze dodatkowy blister Zvezdy Ashigaru-yari, aby zróżnicować pozy. Paru samurajów mogę też użyć jako roninów, choć raczej trudno wyobrazić mi sobie roninów w pełnych zbrojach. Łuczników i arkebuzerów spokojnie wystarczy na podstawki strzelców i harcowników. Ponieważ pudełko kawalerii mamy z PsBorsukiem na spółę jeźdzców wystarczy mi na dwie podstawki, w tym jedną generalską. Obie dam z łucznikami, bo we wcześniejszym okresie japońska kawaleria wyposażona jest w kompozytowe łuki. Borsuuk zamawia swoich Koreańczyków przez ebay więc skorzystam przy okazji i kupię zestaw uzbrojonych chłopów RedBoxa - nada się na podstawkę chłopów z biednym samurajem i jako uzupełnienie harcowników.

Przy okazji, ekspertem od japońskiego uzbrojenia nie jestem - posiłkuję się Ospreyami i Wikipedią. Jak dla mnie odwzorowanie historycznie nie zawiera jakiś rażących błędów. Więc jeśli ktoś dostrzeże jakieś w moim opisie figurek - poproszę o skorygowanie.

Reasumując, za drobne pieniądze otrzymujemy dużą ilość dobrych figurek. Wszystkim zainteresowanym mogę spokojnie polecić te zestawy. Teraz mogę spokojnie zabrać się za ich malowanie.

2 komentarze:

 1. No i co zrobiłeś najlepszego? Teraz nie mam jak napisać recenzji mojego pudełka :P Ehh, koledzy ;)
  A na poważnie, u mnie we wszystkich trzech podstawkach ułamały się drzewce od naginaty.Trzeba będzie kleić, i uważać na resztę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już to chyba kiedyś Azowi mówiłem. Trzeba być szybkim :P. Hmm u mnie wszyscy przetrwali bez uszczerbku.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...