Na początek mała informacja. Powstało nowe forum mające na celu zebranie do kupy Polskiego Wargamingu - rozumianego dosyć szeroko (ale na szczęście bez gier Głównego Wydawcy, przynajmniej na razie). Forum możecie znaleźć pod TYM adresem.
Na tymże forum koledzy zachwycają się nad nową grą Ronin z Osprey Publishing będącą skirmishem rozgrywającym się w klimatach samurajskiej Japonii. Miast grać w nią figurkami w skali 28 mm (boooring!!) zamierzają wykorzystać w niej figurki w skali 20 mm pochodzące z popularnych zestawów Zvezdy i paru innych producentów. Przy okazji przypomniały mi się bitwy jakie niegdyś stoczyliśmy z Borsuukiem w Impetusa właśnie samurajami, średniowiecznymi Chińczykami i innymi Mongołami (TU i TU). Zaproponowałem więc Borsuukowi ponowne zajęcie się tym tematem, ale tym razem na poważniej bez jego masterwork proxy units, czyli tekturowych podstawek imitujących oddziały, tylko z figurkami. Wciągnąłem w to także drugiego PsBorsuka.
Zamierzamy korzystać z darmowego i prostego systemu Basic Impetus (Zasady w PL). Ja i PSB zrobimy armie samurajów (na początku z XVI/XVII w.), Borsuuk robi armię Koreańczyków. Można jeszcze skombinować armię dla Chin z tego okresu i rozegrać japońską inwazję na Koreę, którą wspierało Cesarstwo Ming. A może w przyszłości cofniemy się nieco w czasie i dorobimy jeszcze Mongołów. Czas pokaże. Borsuuk zaproponowałby tych samych figurek użyć także do gier w HotT, ale wymagać to będzie kreatywnego podstawkowania więc zobaczymy. Dziś zamierzam udać się po zestawy figurek i na tej podstawie zdecydujemy czy używać rozmiarów podstawek dla skali 15 mm czy 28 mm bo figurki w 1/72 można zapodstawkować albo tak albo siak. Z tymże jedna podstawka w Impetusie sa jak 2 do 4 podstawek DBA/HotT. Dochodzi jeszcze do tego kwestia zmieszczenia figurek na podstawkach. Jak już będę miał figurki w rękach to się zdecyduje.
Japończyków oprzemy na zestawach piechoty i kawalerii Zvezdy i być może paru tych nowych blistrach Zvezdy do ich gry Samurai Battles. Borsuuk zapewne skorzysta z chińskiej kawalerii Italeri (tak wiem że to XIII wiek, no i?) i zestawu ciężkiej piechoty koreańskiej z RedBoxa. W rodzimych eshopach da się jeszcze znaleźć zestaw chińskiej piechoty Caesara, jakby się ktoś chciał przyłączyć. Mongolskiej hordy są przynajmniej dwa zestawy (Zvezda i Italeri) i można ich wykorzystać zarówno jako klasycznych Mongołów jak i np. najemną chińską kawalerię.
Przy okazji, aby wprowadzić jakiś porządek w swój wargamingowy bałagan, stwierdziłem że będę się koncentrował na jednym projekcie w danym miesiącu. Stąd w listopadzie będa na tapecie samuraje. Choć pewnie i tak z moich szumnych postanowień, wyjdzie jak zwykle lipa. :P
Wkrótcę zrobię jakiś unboxing figurek. Z paroma możecie zapoznać się na blogu Codename: Wargaming (Caesar i Zvezda).
Do następnego.
Hai, Brathac-Sama!
OdpowiedzUsuńW projekt należy jeszcze wciągnąć Aza-Sam, na początku będzie oponował i ogólnie się stawiał, ale da się go przymu... znaczy przekonać :D
Ja jednak spróbuję zebrać armię koreańskiej dynastii Joseon. Chyba że po zestawy Red Boxa będę musiał sam jechać na Ukrainę.
OdpowiedzUsuńJeśli planujesz wyjazd batalionem Leopardów, to ja się również piszę :D
UsuńOk. Zmieniłem w tekście. Może Az zechciałby zostać Cesarzem Państwa Środka? :)
OdpowiedzUsuńPowiadali na Podchalu
UsuńPolska bedzie do Uralu.
Za Uralem będą Chiny,
was nie będzie skurczysyny! :D
Ja was mocno namawiam, żeby podstawki mogły zmieniać się w wymiary do HotT. Tam do armii można dodać smoki, ninja, mnichów shaolin, bambusowe czołgi, kładącego wrogów rodzinami Musashiego Myamoto, władającego żywiołami Mistrza Konga, generała Sun Tzu w latającej machinie, a nawet samych bogów! Zupełnie inny wymiar rozgrywki :)
OdpowiedzUsuńMiało być "kładącego wrogów tuzinami".
OdpowiedzUsuńKładzenie wrogów całymi rodzinami też pasuje. Spokojnie, rozpakujemy figsy i zobaczymy jak się je da spodstawkować.
OdpowiedzUsuńJa bym był za podstawkami pod 15mm, chyba, ze uslysze dobre powody, żeby wziąć inne. Poza tym stwierdzenie "podstawka w Impetusie sa jak 2 do 4 podstawek DBA/HotT" niewiele mi mówi, potrzebowałby konkretne wymiary.
OdpowiedzUsuń