poniedziałek, 30 grudnia 2019

#grajzempikiem - Avocado Smash

Dziś będzie nieco inaczej :). Otóż nawiązałem drobną współpracę z Empikiem jako recenzent planszówek. Nie są to prawda tytuły które zwykle wziąłbym na warsztat (mózgożerne strategie czy gry wojenne), ale szybkie gierki do rozgrywania z dziećmi (posiadam, sztuk dwie) lub z przyjaciółmi na imprezie. Zapraszam zatem do zapoznania się z prostą i szybką grą karcianą Avocado Smash od Ridley's Games.Nabywając grę otrzymujemy mieszczące się w dłoni solidne plastikowe pudełko w kształcie owocu awokado. "Rozłupując" owoc na dwie połówki, zamiast pestki, otrzymamy talię kart i krótką instrukcję informującą o zasadach gry.

Talia zawiera cztery kolory kart ozdobionych owocami awokado w liczbie od 1 do 15. Każdy kolor zawiera dodatkowo kartę ZMIANY KIERUNKU oraz specjalną kartę SMASH!. Dodatkowo mamy jeszcze dwie karty GUACAMOLE. Karty mają wymiary 55 x 75 mm, więc wymykają się wszelkim standardom (koszulki Standard American będą pasować najbliżej).


A jak to się gra? Bardzo prosto. Na początku należy potasować talię i rozdzielić ją równo pomiędzy graczy. Gracze kładą talię rewersem do góry, zatem nie wiedzą jaką kartę wyłożą. Po kolei gracze wykładają karty na wspólny stos, jednocześnie licząc po kolei "jeden awokado", "dwa awokado" itd, aż do "piętnaście awokado", po którym liczymy od nowa od "jeden awokado". Karta ZMIANA KIERUNKU powoduje oczywiście odwrócenie kolejności w której gracze wykładają karty.


W przypadku kiedy wyłożona karta będzie mieć:
  • tę samą wartość co poprzednia karta,
  • lub, tę samą wartość co właśnie wypowiedziane "x awokado", 
  • lub, kiedy wyłożymy kartę SMASH! 
Musimy jak najszybciej uderzyć dłonią (tylko niezbyt silnie, nie ma co sobie krzywdy robić :) ) w stół, podłogę, czy inną powierzchnię na której gracie. Kto zrobi to jako ostatni, zgarnia cały stos i podkłada na spód swojej talii. Wygrywa oczywiście ta osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Swoisty twist wprowadzają karty GUACAMOLE. Wtedy liczy się kto pierwszy wypowie głośno ww. słowo. Jednak ten kto wtedy uderzy dłonią w stół, jest traktowany jako ostatni i musi zebrać stos. Jako zasadę dla zaawansowanych można jeszcze zastosować liczenie do tyłu po zagraniu karty ZMIANA KIERUNKU.

Gra faktycznie jest szybka, prosta i przyjemna. Opanowanie zasad zajmuje dosłownie kilka chwil. Tytuł doskonale nadaje się do gry z dziećmi, na imprezę, czy spotkanie integracyjne w pracy. Może także służyć jako tzw. filler między jakimiś cięższymi tytułami. Sprawia się lepiej przy większej ilości graczy. 

Polecam, świetna zabawa. :)

Tę, oraz inne gry możecie zawsze nabyć pod tym LINKIEM.

Pozdrawiam.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...