niedziela, 16 stycznia 2011

Filc of Glory: Normanowie w Anatolii

Idąc tropem Roussela de Baillueula Normańskiego awanturnika z 11 wieku. Postanowiliśmy z Gurkiem odtworzyć to starcie w systemie Basic Impetus. Bez specjalnego pietyzmu historycznego. Po prostu Normanie z dużą ilością rycerzy Milites w kolczugach i lekkim wsparciem pośledniej piechoty przeciwko Bizantyjczykom ze średnią jazdą Kavalarioi i i lekką Skythikon i dużym kontyngentem Wareskiej Gwardii.

Niestety Gurek wgiął błotnik i nie dotarł, więc miejsce po drugiej stronie stołu zgodził się zająć Brathac. I dobrze. Przyniósł piwo. Gurek miał co prawda przynieść wino z Normandii, ale tylko jedno. Brathac przyniósł trzy piwa.

Zaproponowałem małą modyfikację zasad rozstawiania terenu (obrońca rozstawiał teren a atakujący mógł usunąć lub przesunąć jeden element) na zaczerpniętą z obszerniejszego systemu DBMM: atakujący może postawić jeden element, obrońca od 1 do 3 w ustalonej kolejności typów terenu i blisko losowo ustalonych kostką brzegów planszy. Tak, jak miałem nadzieję, przyniosło to bardzo zadowalające efekty.

BITWA 1

Borsuuk NORMANOWIE (atak) - Brathac BIZANCJUM (obrona)

Tura 1
Bartek postawił na pola uprawne (wymieniałem starą wycieraczkę spod drzwi) blisko brzegu swojego środka stołu, a ja ustawiłem blisko swojego las i strome wzgórze tworząc korytarz do ataku.Szkoda, że na końcu tego korytarza Brathac postawił "wielką orkę", a w niej swoich harcowników. Nie miałem zatem innego wyjścia, niż atakować skrzydłem. Ustawiłem połowę rycerzy na drodze, jeden oddział daleko po lewej, a resztę wojska do przetrzymania centrum.Brathaca tak zaskoczyła moja bierność w centrum, że długo nie wiedział jak się za nie zabrać. Ruszył do ataku dopiero w końcu bitwy, kiedy jego Skythikoni okrążyli moją formację i zaszli mnie niemal od tyłu. To zmieszało moje szyki na tyle, że Kavalarioi rozbili mi jedną kawalerię i niemalże rozbili ciężką piechotę.
Tura 3Natomiast mój atak ze wzgórza stracił impet przy manewrowaniu pomiędzy elementami terenu i głównie dzięki szczęściu zakończył się sukcesem.


W końcu bitwy zdominowałem Bizancjum całkiem na lewej flance i tym samym wygrałem tracąc tylko jedną jednostkę rycerstwa.

Tura 6


"Zwykle jest tak że generałowie szykują się do minionych bitew. Mając armię prawie w połowie składającą się ze skirmisherów, a w pamięci fakt ich bezużyteczności w poprzednich starciach, nie za bardzo miałem na nich pomysł. Szybko też utraciłem jedną ze swych lekkich kawalerii, więc nie mogłem sobie pohulać zbytnio na tyłach Normanów. Cóż, Borsuuk pokazał mi wkrótce do czego używa się skirmisherów..."
- Brathac

BITWA 2

Brathac NORMANOWIE (atak) - Borsuuk BIZANCJUM (obrona)

Tura 1
Tym razem teren był nieco bardziej otwarty z linią przeszkód po "normańskiej" stronie drogi.


Jako obrońca ustawiłem główne siły cofnięte z kawalerią w środku, oskrzydloną przez harcowników i lekką kawalerię z lekko cofniętymi Waregami. Dodatkowo daleko po lewej rozstawiłem małe siły harcowników i lekkiej jazdy na wysuniętej pozycji.


Normanowie ustawili się w zwartym szyku na mojej prawej flance, do zatrzymania moich wysuniętych sił Brathac zostawił kuszników w lesie, wspieranych przez piechotę.

Tura 3
Linia pełna ciężkich Normanów nieuchronnie zbliżała się do moich Waregów i lżej ubranych rycerzy wschodnich. Aby powstrzymać równy pochód przeciwnika i zadać im trochę strat (a więc odebrać im zdolność szarży z zabójczym impetem, ponieważ tylko świeże jednostki mogą dodawać bonus z szarży) rzuciłem do przodu harcowników po lewej a po prawej - harcowników i lekką jazdę.

Tura 4
Dwie skrajne jednostki Brathaca musiały zwolnić z powodu czychających na nich harcowników, jednak dwie w środku uderzyły zmiatając moich prawych Waregów i mocno osłabiając kawalerię generała.

Normańska piechota wyszła spomiędzy lasu i wzgórza skręcając w kierunku głównej bitwy. Znalazła się przez to między harcownikami w środku pola a tymi w lesie.

Tura 5

Kusznicy normańscy nie bardzo mogli sobie poradzić z okrążającą ich lekką jazdą, więc cofnęli się w głąb lasu.

Prawe skrzydło Bizancjum przestało szybko istnieć, za wyjątkiem jednych górali z oszczepami, którzy wciąż powstrzymywali jedną jednostkę pancernych przed szarżą. Ich życie skończyło dopiero nadejście samego Roussela, który rozbiwszy konnych kuszników uderzył w nich od tyłu. Tym samym z rozpędem po szarży wpadł we własnych pobratymców i zdezorganizował ich ponownie.

Tura 6

Harcownicy nękający piechotę mimo łatwego unikania kontaktu z wrogiem mieli trudności z przeprowadzeniem bardziej zmasowanego, skutecznego ostrzału przez dłuższy czas. Ale z jednymi łucznikami na plecach a drugimi przed sobą włócznicy normańscy popadli w dezorganizację i w końcu - rozbicie.

Pancerni w tym czasie wykrwawiali się w walce na wyniszczenie. Choć Bizantyjczycy trzymali ich w szachu lekkimi jednostkami, nie mogli poradzić sobie z ich siłą w zwarciu.
Tura 7

Wreszcie obydwie strony od złamania morale i przegranej dzieliła już tylko strata jednej jednostki.

Wraz z nadejściem w odsieczy generała Normanów i uwolnieniu kolejnego oddziału rycerzy od manewrów oszczepników cesarz bizantyjski znalazł się w potwornych tarapatach.

W końcu jego przybocznym nie starczyło męstwa, odsiecz nadeszła zbyt późno, a po ucieczce dowódcy reszta wojsk wschodu oddała pole ludziom północy.


WYNIK:
Moje zwycięstwo było miażdżące, a Brathaca marginalne, jednak wynik to 1-1 w bitwach. Normanie pozostają niezwyciężeni.

"Jak masz armię jak młotek, to możesz nią tylko przypieprzyć. Wojska Normanów to w 3/4 ciężkozbrojni rycerze więc mogłem użyć ich wyłącznie do bezpośredniej szarży. Brak lekkich oddziałów chroniących flanki mścił się okrutnie, bo włażenie w strefy kontroli harcowników ciągle powodowało dezorganizację moich rycerzy. Jedyny oddział piechoty był zbyt wolny by móc wspierać jazdę i szybko zginął pod strzałami bizantyjczyków. Tylko krwawe walki dały mi w końcu wygraną. Godziny spędzone przez Borsuuka nad DBAoL nauczyły go wykorzystywać strefy kontroli. Ale przez to siedzenie przed kompem jego mŻonka teraz wysłała go na dietę ;)"
- Brathac


BITWA 3

DBAoL w wersji Hot-Seat. Dzięki temu nie dotyczyło nas ograniczenie do 3 straconych w sumie jednostek. Warunkiem zwycięstwa było zniszczenie 4 jednostek wroga lub jego generała przy jednoczesnych mniejszych stratach własnych.

Brathac PÓŹNI SZWAJCARZY (atak) vs Borsuuk PÓŹNE CESARSTWO NIEMIECKIE (obrona)


Długa i mozolna bitwa przy przeprawie mostowej przez alpejską rzekę. Nie będę się rozpisywał choćby dlatego, że dla Brathaca była to chyba pierwsza bitwa w DBAOL, a dla mnie coś w okolicach trzydziestej.

Cesarstwo wygrało. Piwo się skończyło. Tramwaje zaraz miały swoje ostatnie kursy.
Dzięki Brathacu, do następnego razu!

"Można to krótko opisać. Borsuuk obsadził swój brzeg rzeki łucznikami i artylerią i skutecznie powstrzymał kolumny pikinierów podczas przeprawy. Cesarska lekka kawaleria (LH) znów szachowała moich halabardników (Bd) strefą kontroli, więc Ci szybko ulegli. Moim jedynym sukcesem była wygrana na lewej flance w starciu między oddziałami psiloi. Wielce pouczające starcie.


Do następnego!!
- Brathac

4 komentarze:

 1. Niezależnie od wyników starć na filcu, pozostaję moralnym zwycięzcą wieczoru, bo mnie moja Luba nie zabrania pić piwa!! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję się moralnym zwycięzcą bo ja i tak piwa się napiłem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się podwójnie moralnym zwycięzcą, bo na żadnym zdjęciu nie widać kufla piwa.
  Na jednym widać tylko mroczny cień browara...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesteś chojrak bo Cię mŻonka nie przyuważyła ;P

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...